Domov Aktuality 2012-2013 Exkurzia Osvienčim
Exkurzia Osvienčim
Napísal Mgr. Martina Gáliková, Mgr Daniela Krasuľová

Dňa 24. 6. 2013 sa žiaci 9. A a 9. B zúčastnili exkurzie do Osvienčimu.  Toto mestečko je neslávne známe vďaka koncentračným a vyhladzovacím táborom, kde cez II. svetovú vojnu zahynulo viac ako milión ľudí.

Celou prehliadkou tábora nás sprevádzali slovensky hovoriaci sprievodcovia a žiaci mohli na vlastné oči vidieť a počuť, aké zverstvá je človek schopný urobiť inému človeku. Najprv sme navštívili koncentračný tábor Auschwitz, kde okrem iných zahynul aj svätý Maximilián Kolbe. Videli sme veľa expozícií, z ktorých ide mráz po chrbte ( vlasy, oblečenie, kufre, nekonečné zoznamy mien, fotografie obetí...) Akoby toho nebolo málo, sprievodcovia nás zobrali do ďalšieho tábora, ktorý Nemci postavili na opačnom konci mesta – Birkenau (Brzezinka). Ohromí vás obrovská rozloha tábora a životné podmienky. Hrôza! Človek nie je schopný niečo také strašné vymyslieť, nieto ešte uskutočniť. Verím, že žiaci, ktorí navštívili tieto miesta, si budú viac vážiť  dobu, v ktorej žijú.