logo

Hlavné menu

20 rokov ZŠ R. Dilonga

20 rokov ZŠ R. Dilonga

Domov Aktuality 2013-2014 Finnish Education Study Tour (FEST)
Finnish Education Study Tour (FEST)
Napísal PhDr. Ing. Magda Zmarzláková   

Fínske školstvo v posledných rokoch upútalo na seba pozornosť celého sveta opakovanými skvelými výsledkami žiakov v medzinárodných testovaniach. O tom, že fínsky školský systém je skutočne v mnohom inšpiratívny a unikátny sa presvedčilo aj 40 riaditeľov katolíckych škôl na Slovensku. Medzi zúčastnenými bola aj riaditeľka cirkevnej školy v Trstenej.

 

Počas druhého júnového týždňa sme spoznávali základné i stredné školy  (Siltamäki škola, Myllytulli, školy v Kastelli a v Ritaharju, stredná odborná škola OSAO). Zaujímavá a prínosná bola aj návšteva Vzdelávacieho centra a Centra médií v Helsinkách, kde sme si vypočuli prednášky o príprave nového curricula 2016 vo Fínsku a o vyučovacích metódach založených na experimentovaní. Presvedčili sme sa, že spomínané dobré výsledky v testoch sú iba “vedľajším produktom” dobre nastaveného systému vzdelávania vo Fínsku.

Súčasťou študijnej cesty bola aj exkurzia vo firme Martela, ktorá vyrába školský nábytok a tiež firmy Lappset, ktorá sa venuje výrobe športových ihrísk pre vzdelávanie i voľno-časové aktivity. Inšpiratívna bola aj návšteva Centra pre internetovú excelenciu Univerzity v Oulu (CIE)  - Inovácie a nové technológie, 3D jaskyne, kde sme si mohli virtuálne pozrieť napríklad priestory ako bude vyzerať škola po rekonštrukcii.  Na záver našej návštevy vo Fínsku sme absolvovali prehliadku sobej farmy spojenej s večerou zo sobieho mäsa a putovanie do Dediny Deda Mráza, kde sme prekročili severný polárny kruh.

Verím, že mnohé inšpiratívne metódy a formy vzdelávania budú uplatniteľné aj v našich školských podmienkach a prinesú ďalšie skvelé výsledky v testovaniach našich žiakov.

 
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

VIRTUÁLNA PREHLIADKA

ZŠ R. Dilonga

KWN 2017


Kto je online ?

Máme online 192 hostí 

Microsoft


Prevádzkované na Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, cc top level domain. Valid XHTML and CSS.