Domov Pondelkové zamyslenia
Pondelkové zamyslenia
Napísal PaedDr. Mária Ďurčová

Každé pondelkové ráno je pre žiakov aj zamestnancov školy R. Dilonga nielen začiatkom nového týždňa, ale aj príležitosťou zamýšľať sa nad sebou a meniť k lepšiemu svoje postoje i skutky vo vzťahu k Pánu Bohu aj k ľuďom.

Od septembra do konca novembra sa každý týždeň snažíme robiť jeden zo skutkov duchovného milosrdenstva. Zhmotnením našich snáh je obraz Milosrdného Ježiša, ktorý postupne vyfarbujeme za konanie milosrdných skutkov.

Po skončení Roku milosrdenstva si chceme bližšie všimnúť príklad svätcov, ktorých si jednotlivé triedy vybrali za svojich mimoriadnych patrónov a s blížiacim sa koncom šk. roka sa zameriame čnosti, ktoré sú  neraz nenápadné, ale dokážu obohatiť náš život a zlepšiť vzájomné vzťahy.

Cieľ našich pondelkových zamyslení by sa dal vyjadriť aj slovami Albina Lucianiho, ktorého poznáme ako pápeža Jána Pavla I. Ten povedal:“"Boh nechce, aby sme boli jednoducho iba dobrí; chce, aby sme boli celkom svätí. Ale chce, aby sme tú svätosť dosiahli nie robením mimoriadnych vecí, ale skôr obyčajnou, riadnou činnosťou. Mimoriadny musí byť iba spôsob, akým to robíme. Môžeme byť svätí aj na ulici, v úrade, v dielni; ide o to, aby sme si svedomito plnili povinnosti z lásky k Bohu a radostne, aby sa každodenná práca stala nie „dennou tragédiou“, ale skôr „denným úsmevom“.