Domov Misia sv. Cyrila a Metoda (prednáška)
Misia sv. Cyrila a Metoda (prednáška)
Napísal Mgr. Eva Kuníková

Medzi žiakov ZŠ s MŠ R. Dilonga prijal pozvanie Marek Ďurčo, ktorý sa dlhodobo venuje systematickému výskumu dejín nášho mesta. Pripravil si zaujímavú prednášku pre našich piatakov a siedmakov o význame Veľkej Moravy a o politickom, náboženskom a kultúrno-spoločenskom význame misie svätých Konštantína-Cyrila a Metoda na území našich predkov. Pútavou formou sprístupnil našim žiakom hlaholiku – najstaršie písmo starých Slovanov a poskytol nové informácie o zachovaných kostoloch z čias Veľkomoravskej ríše (napr. Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, Kostol sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici, Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom a iné). Zároveň pripomenul, že misia svätých Cyrila a Metoda nebola len kultúrnou misiou, ale ich hlavným poslaním bolo hlásať Božie slovo – Ježiša Krista a princípy Desatora, ktoré sú veľmi aktuálne aj v dnešnej dobe. Touto cestou sa chceme poďakovať vedeniu mesta Trstená, a najmä Oddeleniu kultúry za sprostredkovanie zaujímavých prednášok počas celého školského roka.