Domov Svätý Martin - patrón 3 triedy v materskej škole na námestí.
Svätý Martin - patrón 3 triedy v materskej škole na námestí.
Napísal Pätka Trstenská a Hanka Smitková

Pani učiteľky Paťka a Hanka sa spolu s deťmi  dohodli že patrónom ich triedy bude svätý Martin. Už pár dní pred sviatkom sv. Martina  sa pripravovali, aby  oslávili  tento sviatok i svojho patróna.

Najskôr pani učiteľka Hanka porozprávala deťom príbeh o Martinovi, ktorý  ako vojak  stretol   raz na ulici chudobného žobráka. Keď Martin videl ako sa trasie od zimy, bolo mu ho veľmi ľúto a preto zobral meč a  podelil sa s nim o svoj plášť. V noci sa mu zjavil Pán Ježiš a povedal mu, že v tom žobrákovi bol On  sám.  Príbeh ukončila tým, že Martin hoci nechcel – skryl sa k husiam, ale tie ho prezradili gáganím  a tak stal sa  biskupom.  Deti si príbeh vypočuli a obrázok Martina  vymaľovali. Potom im pani učiteľka nakreslila sv. Martina na veľký plagát  a spolu s deťmi ho  pripevnili na  dvere triedy. Na druhý deň sa deti naučili pieseň: Bol som malý, by som bol vojakom...  Na ďalší deň  prišli deti zo školského klubu s pani učiteľkou Magduškou a zahrali deťom divadielko o svätom Martinovi. Všetci  sa veľmi tešili, lebo príbeh  im bol už veľmi známi. Pani učiteľka Magduška priniesla aj oblečenie vojaka a tak si ho vyskúšali viacerí chlapci. Počas vychádzky s deťmi zamierili aj do farského kostola, aby  spoznali nášho patróna na hlavnom oltári ako biskupa. Konečne prišiel piatok a to už bol na námestí  martinský jarmok, ktorý spolu navštívili. Ale na  patróna nezabudnú ani počas roka, lebo si budú čítať príbehy z jeho života a určite si pozrú aj kreslený film.

Denne sa modlíme k nášmu patrónovi sv. Martinovi, aby  nám vyprosoval pomoc a ochranu. Ďakujeme Ti svätý Martin, že si patrónom  našej tretej  triedy.