Vianočná akadémia 2018

Domov Domov „Keď som videla všetky tie dôkazy – topánky, vlasy alebo fotky tých nevinných ľudí – ako môže niekto povedať, že sa to nestalo?“ (Timka)
Napísal Mgr. Martina Gáliková

Táto a mnoho podobných reakcií odznelo z úst našich ôsmakov či deviatakov po exkurzii v Osvienčime.

Už pár rokov býva zvykom, že na toto pietne miesto  zoberieme žiakov 8. a 9. ročníka, aby sa na vlastné oči presvedčili, čo bol človek schopný urobiť druhému človeku. A nebolo to zas tak dávno. V tejto dobe je možno ešte naliehavejšie ukázať im pravú tvár fašizmu i nacizmu.

Najprv sme navštívili koncentračný tábor Auschwitz, kde okrem iných položil život aj svätý Maximilián Kolbe. Videli sme veľa expozícií, z ktorých ide mráz po chrbte (vlasy, oblečenie, kufre, nekonečné zoznamy mien, fotografie obetí...)

Akoby toho nebolo málo, sprievodcovia nás zobrali do ďalšieho tábora, ktorý Nemci postavili na opačnom konci mesta – Birkenau (Brezinka). Ohromí vás obrovská rozloha tábora a životné podmienky. Hrôza! Človek nie je schopný niečo také strašné vymyslieť, nieto ešte uskutočniť.

Návšteva tohto tábora zanechala u väčšiny žiakov akýsi ťaživý pocit na duši.

Prečítajte si ešte niektoré z reakcií žiakov 8. A:

Silný pocit vo mne zanechalo, keď som videl 2 tony vlasov a všetky tie osobné veci, ktoré po nich zostali!“ (Mário)

„Je potrebné to vidieť, aby sa to nezopakovalo.“ (Viki)

V tábore sa vo vás mieša pocit zármutku, ľútosti, nechápania. Je to miesto na hlboké zamyslenie sa.“ (Sára)

Najviac ma chytilo za srdce, keď som počul, ako robili pokusy na dvojčatách, tehotných ženách, ako všetko, čo im vraveli, bolo klamstvo!“ (Milan)

„Najsilnejší pocit som mala, keď som si uvedomila, že kráčam po miestach, kde bol vysypávaný ľudský popol.“ (Dorotka)