Vianočná akadémia 2018

Domov Domov Olympijský deň s rodinou v ZŠ s MŠ R. Dilonga v Trstenej
Olympijský deň s rodinou v ZŠ s MŠ R. Dilonga v Trstenej
Napísal PhDr. Mgr. Eva Ragalová

V piatok 31. mája sme spoločne prežili jeden výnimočný školský deň. Olympijský deň. Spolu s rodičmi, starými rodičmi na oslavu športu, rodiny a detí. Na Slávu Otca i Syna a pod ich ochranou.

Slovenský olympijský výbor už od svojho vzniku, od roku 1993 organizuje olympijské dni s mottom „HÝB SA, UČ SA A OBJAVUJ“.

Aj my sme mali možnosť v duchu olympijského hesla zbierať body – dopoludnia sa učiť o svojom športe a spoznať nové dejiny svojho športu. Nálada a pracovná atmosféra v každej triede ukazovala, ako sa spoločne žiaci z rôznych tried, od prváka po deviataka, spojili do jedného tímu. ŠPORT je výborný učiteľ a každému položil otázky: "Som ctiažiadostivý, aby som získal dosť bodov? Som nápomocný a empatický, keď ma tím potrebuje? Som fyzicky zdatný a zvládam úlohy? Vzdávam sa pri prvom neúspechu? Zabojujem, alebo sa tvárim, že no a čo?"

Lebo je oveľa ľahšie bojovať iba za seba, prekonať iba vlastný strach, robiť IBA čo sám chcem. Súťažilo 10 tímov a preto ani nemôžu stáť všetci na stupňoch víťazov!

No nie vždy je potrebná k víťazstvu iba fyzická sila. Niekedy môže vyhrať aj nešportovec za športové a ľudské gesto. Aj u nás v piatok bolo veľa ľudských momentov!! Podania pomocnej ruky, sprevádzanie spolužiačky na vozíku, nosenie na pleciach tých menších, povzbudzovanie sa do lepšieho výkonu, či ponúknutá pomoc učiteľom. Každý našiel aspoň jednu oblasť športu, ktorá ho potešila. Zrazu sa vynáral význam slova, ktoré žiaci dopoludnia zložili – KALOKAGATIA, pretože kalokagatia predstavuje istý typ ideálu, pri ktorom sú vyvážené dve základné vlastnosti – fyzická a duševná stránka človeka. Obe sú veľmi dôležité pre kvalitný život a tiež pre šport.

Preto v piatok bol víťazom každý, kto prekonal sám seba v niečom, čo bolo pre neho ťažké. A ja blahoželám všetkým, ktorí pri pohľade do vlastného vnútra splnili cieľ dňa – kalokagatiu.

Tí žiaci, čo pravidelne športujú a trénujú, vedia o ranných, skorých vstávaniach, aby mohli ísť na tréning. Vedia čo je bolesť svalov po prekonaní náročných cvikov. Zažívajú chvíle, keď sa nemôžu hrať, leňošiť na posteli, aby nezanedbali ani školské povinnosti. Musia byť viac disciplinovanejší, viac prísnejší na seba, musia viac prekonávať strach i lenivosť. Čo myslíte, ako Peter Sagan alebo Petra Vlhová vyhrávajú v cyklistike a v lyžovaní? Všetko je v nás, v našej hlave, v našom srdci, v našej vnútornej sile. Seneca niekdy dávno povedal: „Neodvažujeme sa nie preto, že veci sú ťažké, ale veci sú ťažké, pretože sa neodvažujeme“.

A ja ďakujem všetkým, ktorí nám počas Olympijského dňa pomáhali, prispeli maškrtou, zapožičaním materiálov, stanov alebo finančne. Vďaka vám môže byť takýto deň krajší:

VĎAKA patrí zanietenosti učiteľov a zamestnancov ZŠ s MŠ R. Dilonga, sponzorstvu Olympijského klubu Horná Orava, dobrovoľníctvu a pomoci OZ V.I.A.C Trstená, CVČ Trstená, projektu Participácie Mesta Trstená, DJ pánovi Martinovi Šikyňovi, pomoci kuchárok našej školskej jedálne, sponzorstvu PD Trsteník, pánovi Štefanovi Starekovi. Veľká vďaka za pomoc pána Daniela Dlholuckého, pána Jaroša, pána Straku a ochotnej pomoci mnohých rodičov, či ústretovosti ZŠ.P.O. Hviezdoslava. A bez hlavných účastníkov – športovcov žiakov a rodičov či starých rodičov, ich dobrej nálady, súťaživosti, tolerancie a bojovnosti za tím, by deň nebol až taký výnimočný. Na Slávu Otca i Syna a pod ich ochranou. Ďakujeme.