Vianočná akadémia 2018

Domov Domov Finančná gramotnosť ruka v ruke s ochotou obdarovať ľudí, na ktorých nám záleží
Finančná gramotnosť ruka v ruke s ochotou obdarovať ľudí, na ktorých nám záleží
Napísal Mgr. Eva Kuníková

Naučiť sa hospodáriť s peniazmi nie je jednoduché. V dnešnej dobe sa na nás zo všetkých strán valí množstvo ponúk a finančných produktov – častokrát nevýhodných alebo riskantných.

Je preto veľmi dôležité, aby sa v tomto prostredí človek vedel správne orientovať a zodpovedne rozhodovať. Musíme to učiť deti už od útleho veku. Vštepovať im, že peniaze nerastú na stromoch, že keď si požičiam musím aj vrátiť, že minúť peniaze je veľmi jednoduché ale zarobiť alebo ušetriť, to už tak ľahko nejde. Keď sú deti staršie, vštepujeme im základné princípy obchodovania a podnikania, aby nielen rozumeli, čo sa okolo nich deje, ale mali možnosť snívať a plánovať si svoju budúcnosť aj ako budúci podnikatelia.

Naši ôsmaci a deviataci si každoročne v predvianočnom období na vlastnej koži vyskúšajú, aké to podnikanie vlastne je. V rámci predmetov matematika a občianska náuka sa oboznamujú so základnými pojmami, plánujú svoj podnikateľský zámer, rozpočet až po výrobu a predaj výrobkov. Nakoniec sa venujú aj účtovaniu, aby pochopili rozdiely medzi tržbou a ziskom, uvedomili si cenu práce a zvážili výšku nákladov. Svoje produkty predávali žiakom a rodičom našej školy, ale prostredníctvom predvianočných trhov v našom meste aj širokej verejnosti. Pochopili, že nie je zľava ako zľava a akú cenu môže mať dobrá reklama. Niektoré skupiny dosiahli väčší zisk, iné menší, ale bez životnej lekcie neostal nikto.

No práve v predvianočnom období je dôležité hľadať niečo viac ako len tovar a peniaze. Vzájomná blízkosť, pokojné chvíle, spoločné zdieľanie príjemných zážitkov – to sú čoraz vzácnejšie dary. A práve takýmito darmi sa rozhodli obdarovať ľudí v našom meste naši učitelia a zamestnanci. Na predvianočné trhy pripravili množstvo dobrôt, ktoré mohli okoloidúci ochutnať, na chvíľu sa zastaviť a oddýchnuť si pri dobrom punči, vyzdobiť si so svojimi deťmi medovníčky alebo upiecť vianočné oblátky. Mnohí z nich podporili školu dobrovoľným príspevkom, za čo im z celého srdca ďakujeme. Naša vďaka patrí aj všetkým, ktorí sa na príprave stánkov podieľali. Snáď niečo z tej spoločnej blízkosti pretrvá v našich srdciach aj v tomto novom roku.