Vianočná akadémia 2019

Domov Domov Usmernenie na hodnotenie žiakov V ZŠ s MŠ R. Dilonga v Trstenej v čase mimoriadnej situácie.
Napísal PhDr. Mgr. Eva Ragalov, riaditeľka školy

Na základe rozhodnutia pedagogickej rady zo dňa 20. 4. 2020 vydávam podrobnosti o priebežnej a koncoročnej klasifikácii žiakov v II. polroku šk. roka 2019/2020:

Na základe odporúčaní MŠVVaŠ SR sa snažíme zlepšiť vyučovanie na diaľku online obnovením jedinečného osobného - vizuálneho kontaktu učiteľa so žiakom, odbremeniť rodičov a zaviesť deťom denný režim podporujúci návyky učenia sa.

Pri HODNOTENÍ žiakov po dohode v pedagogickej rade berieme do úvahy základné princípy hodnotenia žiakov v čase prerušeného vyučovania:

- zabezpečiť spravodlivosť pri hodnotení každého žiaka rešpektovaním individuálnych podmienok na domácu prípravu a dištančné vzdelávanie,

- sústrediť pozornosť na poskytovanie slovnej spätnej väzby,

- akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.

Na 1. stupni

v ročníkoch 1.- 4. je online vyučovanie sprístupnené cez aplikácie TEAMS a jedna trieda 3.A cez  ZOOM.

Na 1. stupni v ročníkoch 1. -4.

Priebežné hodnotenie má charakter konštruktívnej spätnej väzby poskytovanej žiakom počas učenia sa. Má motivačný charakter, pomenováva  žiakom chyby, ktoré robia. Hodnotenie má

individualizovaný charakter, zohľadňuje vek a individuálne osobitosti žiaka a prihliada  na

jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.

V rámci záverečného hodnotenia sa budú všetky predmety hodnotiť slovne absolvoval//neabsolvoval.

V 1. ročníku sa aj záverečné hodnotenie realizuje formou slovného hodnotenia s komentárom.

Kritéria na hodnotenie:

Absolvoval – žiak/žiačka aktívne pracuje na zadávaných úlohách. Aj v období pred karanténou si plnil/plnila dôsledne svoje povinnosti. Pri vypracovaní úloh zadaných v rámci dištančného vzdelávania pracuje aktívne, komunikuje s vyučujúcim, odstraňuje nedostatky, snaží sa. Podkladmi sú vypracované úlohy, zadané projekty, samostatné práce spracované žiakmi počas domáceho dištančného online vyučovania s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.

Neabsolvoval – v prípade, že žiak ani pred karanténou nepracoval a ani počas karantény nie je od žiaka žiadna spätná väzba.

V prípade, že by žiakovi/žiačke hrozilo z objektívnych príčin opakovanie ročníka, bude mu určený termín na preskúšanie pred začiatkom nasledujúceho školského roka.

Na 2. stupni

v ročníkoch 5.- 9. je dištančná forma vzdelávania a online vyučovanie sprístupnené cez aplikácie TEAMS.

jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.

Vyučujúci formu klasifikácie počas prerušeného vyučovania nahrádza slovným hodnotením a sebahodnotením žiaka. Známkovanie on-line testov/zadaní/domácich úloh  sa neodporúča, ale nevylučuje sa rozhodnutím RŠ po schválení pedagogickou radou.  Získavanie takýchto známok je po vzájomnej dohode vyučujúceho so žiakmi – je potrebné rátať s nižšou váhou známky.

V rámci záverečného hodnotenia nebudú predmety KLASIFIKOVANÉ známkou, ale slovne absolvoval/neabsolvoval:

Kritéria na hodnotenie sú spracované jednotlivo pre všetky predmety cez predmetové komisie, ktoré určujú podmienky na hodnotenie absolvoval/neabsolvoval. Sú súčasťou Školského vzdelávacieho programu.

Absolvoval – žiak/žiačka aktívne pracuje na zadávaných úlohách. Aj v období pred karanténou si plnil/plnila dôsledne svoje povinnosti. Pri vypracovaní úloh zadaných v rámci dištančného vzdelávania pracuje aktívne, komunikuje s vyučujúcim, odstraňuje nedostatky, snaží sa. Podkladmi sú vypracované úlohy, portfólia žiackych prác, zadané projekty, riešenia komplexných úloh, samostatné práce spracované žiakmi počas domáceho dištančného online vyučovania s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.

V prípade, že by žiakovi/žiačke hrozilo z objektívnych príčin opakovanie ročníka, napr. na polroku mal nedostatočnú z 2 a viacerých predmetov alebo bol neklasifikovaný, bude mu určený termín na preskúšanie pred začiatkom nasledujúceho školského roka.

V čase mimoriadnej situácie je možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky

vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možne najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.

V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku

nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať

komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.

Spoločné ustanovenia:

Všeobecné princípy platia tak, ako ich zverejnilo Ministerstvo školstva. Sú súčasťou dokumentácie ku hodnoteniu v čase mimoriadnych opatrení.

Priebežné hodnotenie sa bude zaznamenávať v priestore známok v aplikácii EDUPAGE.

Aby sme vedeli zohľadniť objektívne možnosti vzdelávania žiakov, potrebujeme zodpovednú spätnú väzbu od žiakov a ich rodičov (resp. zákonných zástupcov) o ich možnostiach, aby sme vedeli prispôsobiť vzdelávanie a zabezpečiť čo najobjektívnejšie hodnotenie žiakov v tomto dištančnom vzdelávaní.

V Trstenej, dňa 20.4.2020