Deň ochrany a človeka v prírode

Dňa 13.9.2023 sa uskutočnil na našej škole Deň ochrany a človeka v prírode. My sme si ho nazvali aj Rozlúčka s letom. Žiaci strávili veľmi pekný deň plný nových zážitkov. Prvý stupeň absolvoval cestu na Bubeník. Žiaci prešli krížovú cestu, pomodlili sa pri kaplnke a pozreli si krásy nášho mesta z vyhliadkovej veže. V našej školskej výukovej záhrade sa zahrali rôzne hry a naplnili brušká opekanou slaninou, či špekačkou.

Žiaci 3.A a 4.A pozorovali krásy našej prírody z bicykla na cyklotrase. Druhý stupeň absolvoval dlhú túru na Jelešňu. Počas cesty si urobili prestávku, kde si žiaci tiež spoločne opiekli špekačky a slaninku. Túra bola trošku náročnejšia, ale všetci ju hravo zvládli. Tento deň bol vynikajúci, počasie nám prialo, slniečko nás hrialo a zážitky z tohto dňa sa ani nedajú opísať slovami, jednoducho ich treba zažiť.

Postrehy jedného pána učiteľa:

.... Je dokázané, že pohyb v prírode má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Nevedel som však, že na našich žiakov bude vplývať až v takej miere. Niektorí sa po pár kilometroch hádzali do trávy a odmietali sa pohnúť s tým, že im tam je dobre. Vyzúvali sa a pobehovali sťa víly na pažiti. Iní objavili, že na opekanie je potrebné drevo, že sa lepšie opeká s palicou a že opečená klobáska je horúca. Samé pozitívne objavy a to sme pre krátkosť času veľa nestihli. Budeme sa musieť nad tým zamyslieť a podobné akcie zaradiť častejšie...