No Backpack day na našej škole

Dňa 24.04.2024 bol na našej škole iný. Cestou do školy sme mohli vidieť, že sa deje niečo neobyčajné. Po ceste kráčali, trielili, uháňali (podľa toho, či stíhali do školy alebo nie) žiaci s knihami vo fúrikoch, košíkoch, košarniciach, detských tatrách, vozíkoch igelitkách alebo len tak na hlave, v rukách, či dokonca povešané na sušiaku. „Čo sa to deje?“ – možno ste si pomysleli.

Na našej škole sa uskutočnil NO BACPACKDAY. To znamená Deň bez školskej tašky. Je to deň, kedy si žiaci pripomínajú, že nie každé dieťa na svete má rovnaký prístup k vzdelaniu. Stále žijú milióny detí na celom svete, ktoré musia chodiť kilometre do školy peši. Knihy a školské potreby nosia v improvizovanej batožine alebo v rukách, pretože si nemôžu dovoliť školské tašky. Aj my sme chceli vyjadriť solidaritu s týmito rovesníkmi.

Naši spolužiaci boli naozaj kreatívni vo vymýšľaní alternatívnych spôsobov odnesenia kníh do školy. Najkreatívnejšia bola 9.A. Za pomoc pri organizácii patrí vďaka hlavne Žiackej školskej rade a všetkým pani učiteľkám a pánom učiteľom.

---

Zakladateľkou tejto tradície "Dňa bez batohov" je Mongai Fankam, ocenená 16-ročná americká mladá dáma, aktivistka, vášnivá podporovateľka rovnosti detí a podnikateľka. Môžete navštíviť jej webovú stránku.