logo zs ziaci     logo ms male
 skd  jedalen
 kontakt  experimentalne overovanie

Skúsenosť františkána v Sýrii

Svetový deň misií, známy aj pod názvom Misijná nedeľa, je najväčšou solidárnou akciou na našej planéte. Slávi sa vždy predposlednú nedeľu v mesiaci október. Tento rok tento deň pripadne na 20. 10. 2024.Pri tejto príležitosti sme si pozvali františkánskeho pátra Petra Vnučáka, aby porozprával našim žiakom zážitky a skúsenosti z jeho misijnej cesty po Sýrii.

V úvode žiakom vysvetlil, čo znamená „misia“, že každý z nás už pri krste dostal túto misiu – poslanie ísť a šíriť dobro. Zdôrazňoval, že dobro má tendenciu rásť! Potom priblížil, ako sa v jeho srdci rodilo rozhodnutie ísť do Sýrie. Kto ho ovplyvnil a povzbudil, aby počúval svoje srdce. Neskôr nám predstavil Sýriu z pohľadu geografie, klímy, politiky, jazyka či fungovania medziľudských vzťahov. Páter Peter svoje rozprávanie vždy obohatil často nebezpečnými príhodami, ktoré zažil. Po tejto ceste prišiel obohatený nielen o zážitky, ale najmä o vedomie, že Boh miluje každého a je nesmierne dobrý.

Často máme predstavu, že ísť „na misie“, znamená, odísť do cudzej krajiny a tam pomáhať druhým a šíriť Božie slovo. No mnohokrát na to, aby sme boli aj my misionári, stačí prekročiť prach nášho domu a všímať si blížnych okolo seba. A niekedy nemusíme ani vyjsť
zo svojho domu.