triedna kniha  m365
 logo ms male  skd
 jedalen

Súťaž „Navrhni 3D hračku s microbitom – Microbit 3D Cup“

24.5.2023 sa v kine Mier v Trstenej konalo finálové kolo celoslovenskej súťaže Navrhni 3D hračku s microbitom – Microbit 3D Cup, ktorú organizovala naša ZŠ s MŠ R. Dilonga. V rámci projektu Podpora vedy a techniky a vďaka Nadácii Pontis a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave sme mohli zorganizovať túto súťaž.

2023 microbit sutaz

Prihlásené tímy naprogramovali microbity, ktoré boli súčasťou hračky. Tímy navrhli, vymodelovali a následne vytlačili na 3D tlačiarni niektoré jej časti. Poslednou úlohou 3 až 5 členných tímov bolo natočiť k hračke propagačné video. Víťazov vyberala štvorčlenná porota, ktorá hodnotila nápad a využitie hračky, funkčnosť programu, dizajn a funkčnosť 3D modelov a video - strih, nápad a zaujatie. Hlavnou porotkyňou bola Ing. PAED.IGIP Zuzka Tkáčová, ktorá vedie popri učení programátorské workshopy pre Aj TY v IT pre žiakov aj učiteľov. Bola ocenená v Bruseli za inovatívne postupy a v súťaži Microsoftu uspela o najlepšie projektové vyučovanie... a v našej súťaži hodnotila nápad a využitie 3D hračky s microbitom.

Do súťaže sa prihlásilo 30 projektov z celého Slovenska, z toho 14 projektov splnilo všetky podmienky a dostalo sa do semifinále. Semifinálové kolo sa konalo 26.4.2023, kde odborná porota vybrala 5 najlepších tímov do finále. Vo finále vybraté tímy odprezentovali svoj projekt, vytvorili reklamu, pesničku ... 1. miesto získal tím Recyklonibble z Gymnázia Jána Papánka Bratislava, na 2. mieste bolo Kalčeto od PASS tímu z našej školy a 3. miesto obsadili Smart Girls s Čarovným kráľovstvom z Moldavy nad Bodvou. Všetky tímy dostali veľmi pekné ceny – akčné kamery, JBL reproduktory, Micro:bit Starter Kit edukačné súpravy a Micro:bity V2.2.

Vďaka tejto súťaži vzniklo veľa pekných projektov, ktoré môžu byť inšpiráciou pri vyučovaní informatiky s využitím microbitu. Využitie microbitu je veľmi veľké, záleží len na fantázii. Dôkazom toho sú vyrobené 3D hračky – triediaci kôš odpadkov ako edukačná hračka, kalčeto, stolný hokej, spolčenská hra Čarovné kráľovstvo a Cubebit, vrecková hra Hladná veverička, morzeový komunikátor, dopravné ihrisko, nočné svetielko ...

Táto súťaž určite podporila kreativitu detí a tímového ducha.